Babí léto

1. září 2012 v 17:21 | Pájinka |  Podzim ...... vše kol něj
Babí léto (též označované jako pozdní léto), je označení déletrvajícího suchého, slunečného, teplého a málo větrného počasí na konci léta či začátku podzimu; tento podnebný jev nastává na evropském kontinentu.

Babí léto bývá charakterizováno obdobím suchého, málo větrného, slunného a přes den velmi teplého počasí. Noci ale bývají již poměrně chladné a častěji se k ránu vytvářejí radiační mlhy, které se s postupujícím podzimem udržují po větší část dne. Příčinou babího léta je rozsáhlá tlaková výše, která v podzimním období setrvává nad střední a jihovýchodní Evropou. Podle klimatologů se průměrně vyskytuje v období od 21. září do 2. října. Proto je někdy u nás nazýváno létem svatého Václava (svátek 28. září). Délka trvání tohoto příjemného podzimního počasí je v jednotlivých letech velice rozdílná. Například v roce 1959 trvalo babí léto téměř 7 týdnů, zatímco v některých letech není téměř zřetelné.

Babí léto je jednou ze singularit v ročním průběhu počasí ve střední Evropě. Singularitou je zde myšlena poměrně pravidelná odchylka od celkového trendu počasí, podmíněná zvýšeným výskytem určitých povětrnostních situací v dané části roku. V tomto smyslu jde tedy o jev víceméně přesně vázaný na určité kalendářní období. Některé jsou zachyceny i v lidových pranostikách.

Během babího léta lze často pozorovat volně se vznášející pavučiny drobných pavouků, které lidem v minulosti připomínaly šedé "babské" vlasy. Odtud pochází název tohoto období.
Ve střední Evropě patří k nejznámějším singularitám medardovské počasí, vánoční obleva a babí léto.
http://lindarose.l.i.pic.centerblog.net/o/4936b29a.png

Kdy nastává a co je to babí léto, definice


Babí léto je obdobím déletrvajícího slunného a poměrně teplého počasí na konci září a na počátku října, kdy maximální denní teploty vystupují nad 21 °C. Babí léto je doprovázeno velkou amplitudou mezi denními a nočními teplotami. Přestože se teploty v období babího léta mohou šplhat i přes 23 °C, ranní teploty často padají pod 10 °C, občas i pod bod mrazu. Babí léto je doprovázeno také častými ranními mlhami. Tolik z definice "meteorologického slovníku"

Babí léto (označované také jako pozdní léto) je podnebným jevem objevujícím se na evropském, asijském i americkém kontinentu. Pro toto období je typická rozsáhlá a téměř nehybná anticyklóna (oblast vysokého tlaku vzduchu) nad Balkánem. Podél této mohutné anticyklóny proudí teplé vzdušné hmoty ze Středozemí do centrálních a severních částí Evropy. Sestupné vzduchové hmoty anticyklóny neumožňují vznik oblačnosti, proto se v takovýchto obdobích dá očekávat slunečné a téměř bezvětrné počasí.

Babí léto je jednou z klimatických singularit, která se statisticky nejčastěji objevuje mezi 21. zářím a 2. říjnem, tedy na začátku astronomického podzimu, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na zemský rovník. To v našich končinách. Období babího léta se za příhodné konstelace může ustálit i na dobu mnohem delší. Jsou známy případy, kdy se babí léto nad střední Evropou rozprostřelo na téměř sedm týdnu (extrémní případ roku 1959), kdežto v jiných létech se nemusí babí léto dostavit vůbec (např. jako tomu bylo v roce 2010). Za singularitu je považována pravidelná odchylka od celkové povětrnostní situace v určitém období roku.

Pro babí léto se používá velká řada dalších pojmenování. Naše babičky babí léto znají spíše jako léto svatého Václava, neboť do středu této klimatické singularity připadá svátek sv. Václava (28.9.). Ve Francii babí léto nazývají létem sv. Martina, v Anglii létem sv. Lukáše a v USA či v Kanadě indiánským létem.

Babí léto je rovněž obdobím dramatických změn v přírodě. Kromě toho, že dozrávají poslední plody jako ostružiny, občas ještě i maliny, jablka a hrušky, ořechy, je vidět, jak se příroda chystá na zimu. Zvěř si připravuje zásoby na zimu, vegetační období je u konce a stromy se barví do
podzimních barev a začínají opadávat, na obloze se objevují šiky stěhovavých ptáků, kteří míří za teplem na jih atd. Babí léto je jakýmsi vyvrcholením teplého období roku. Nejen co se týče meteorologických ukazatelů, ale i v živé přírodě.
Etymologický původ babího léta není dnes jasný. Řada znalců odvozuje pojmenování babího léta od poletujících pavučin, které připomínají šedé babské vlasy. Jiní odvozují pojmenování babího léta od chladnějšího počasí "zestárlého" léta, jiní odvozují pojmenování od Plejád, otevřené hvězdokupy v souhvězdí Býka, zvané lidově Baby. Plejády se právě v tomto období roku začínají objevovat na noční obloze. Doufejme, že letos nám babí léto vynahradí chladné letní měsíce a bude atakovat rekord z roku 1959…


http://lindarose.l.i.pic.centerblog.net/o/4936b29a.png
Pár obrázků babího léta
http://lindarose.l.i.pic.centerblog.net/o/4936b29a.png

http://lindarose.l.i.pic.centerblog.net/o/4936b29a.png
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama