Jak na Barborky....

14. září 2012 v 9:17 | Pájinka |  Vánoce
Co může být Barborkou? A jak na to, aby nám Barborky vykvetla! Všechny informace najdete v tomto článku ...Tradice vážící se ke 4. prosinci ztratila tím, že mnoho lidí žije ve velkých městech. Představa, že na Barborky vyrazí všechna děvčata ve věku na vdávání do parků a budou lámat, stříhat či řezat větvičky z keřů, které by mohly vykvést do Štědrého dne, nenechá v klidu spát žádného ochránce městské zeleně. To by pak 5. 12. vypadalo, jako by se parkem prohnalo mračno kobylek.
Dříve se této příležitosti se proto chopily "babky barborkářky". Tak, jako se na jaře prodávají kočičky, jaterníky, fialky a konvalinky, vyrážejí začátkem prosince s větvičkami. Jenže Barborky dnes netrhají jen děvčata v rozpuku, ale jejich maminky, babičky a další jedinci …


Nejběžnější a nejsnadnější je k rychlení zlatice (Forsýthia), které se lidově říká "zlatý déšť". Mají se natrhat pouze ze stromu starého více jak 10 let. Podle tradice se má tak dít za šera, abychom si nemohli vybírat ty nejpěknější. Zlatice vykvete zpravidla ještě před 24. prosincem, stačí ji častěji rosit. Nejčastěji se trhá tolik větviček, na kom nám nejvíce záleží. Můžeme je i popsat jmény. Trhají je ti, co se zajímají o finance a jejich budoucnost v příštím roce.

Větvičky třešní, višní, jabloní (nebo také modřínu, lísky, dřínu či břízy) se probouzejí pomaleji a potřebují trochu péče. Můžeme si koupit přípravek, který usnadní rašení a nakvétání květin. Můžeme si ale vystačit i bez něj. Trhají je ta děvčata, která hledají správného ženicha. Nařežte si tolik větviček, kolik máte nápadníků (pozor, se zdravou sebekritikou - motorovou pilu nechte doma!). Každou větvičku označte jménem.
Přímo do vázy může putovat stálezelený pieris. Jeho poupátka připomínají konvalinku, listy jsou krásně tmavě zelené, po otření i lesklé. Neopadávají ani v bytě s ústředním topením.

Po utržení upravíme konce větviček šikmým řezem a namočíme je celé na 1 až 2 dny do vody o pokojové teplotě. Pokud je větvička širší než 5 mm, pak ji můžeme dole roztříhnout na půl (asi 5 - 7 cm), aby lépe sála vodu. Poté je dáme do vázy. Stačí, aby byly v místnosti s teplotou nižší než 20° C. Často měníme vodu a rosíme. Do vody můžeme přidat i trošičku cukru.
Třešně, višně a jaloně bez rosení nebo namáčení špatně vykvétají, zasychají ještě v pupenech nebo v poupatech. Na noc můžeme rosit nebo opět namáčet. Vlhkost kolem větviček udrží i sáček z PVC natažený přes noc na vázu.
Objevují-li se poupata dříve než chceme, přeneseme rostlinu na celý den do chladna, vývoj se zpomalí, květy jakoby zatvrdnou, zpevní se a vydrží potom v teplém a suchém prostředí déle. V letech s dlouhým a teplým podzimem můžeme docílit i toho, že vykvetou větvičky meruňky, broskvoně, jabloně, kdoulovce.


Když se Vám to povede a větvičky vykvetou, víte jaký je vlastně jejich význam?

"Barborky" - význam

Bezpochyby nejjednodušší a nejspolehlivější je si na Vánoce přirychlit zlatici (Forsýthia), které se lidově říká "zlatý déšť".
Pravé "barborky" jsou ovšem větve třešní a višní. A také z příbuzných okrasných druhů, jako jsou slivoně, sakury, mandloně. A co symbolizují? Živé kvítky uprostřed mrazivé zimy symbolizují jakousi nezlomnou moc lidské lásky a jsou příslibem naděje a štěstí. Tak toliko vysvětlení pro začátek.
Barborky, jež utrhla svobodná děvčata, počítají každý den od utrhnutí. Kolikátý den barborka rozkvete, za tolikátý měsíc bude svatba. Pokud je dívka měla i lístečkem označené, tak vyvolený je ten, kterému větvička nejdříve vykvetla. Pokud ne, tak z té strany bude ženich, kam ukazuje větvička. Pokud však větvička nevykvete, musí dívčina doufat další rok.
Barborky, jež utrhli ostatní, jsou kvítky považovány jako za zlato (peníze). Čím více je větvička obsypána kvítky, tím lépe se bude člověk míti. Pokud byly tyto větvičky označeny jmény, neznamená to jen bohatství, ale také jak je dotyčný obklopen láskou jiných, štěstím, úspěchů v dalším roce ap. Pokud však barborky nevykvetly, nic si z toho nedělejte, vždyť je to jen starodávná tradice.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama