Sáně a jejich historie

14. září 2012 v 10:22 | Pájinka |  Zima...vše kol ní

Sáně a jejich historie

Sáňkování snad ani nelze nazývat sportem, jde spíše o zábavu, která zpestřuje zimní radovánky dětem a občas i dospělým. Sáňky nejspíš většina z nás považuje za ryze evropský vynález, ale pravda je jiná: První sáně přivedli na svět už před dávnými lety američtí indiáni. Je sice nutné poznamenat, že původní sáně se od těch současných lišily snad ve všech možných ohledech, ale účel měly stejný - pobavit svého majitele.
Za materiál sloužila indiánům obyčejná bizoní žebra. Obvykle stačilo pět kusů, které se na slabší straně provrtala přibližně dva centimetry od kraje a otvory se potom protáhl kožený řemen, kterým se žebra svázala. Dále bylo třeba rozštípnout dřevěnou hůl, která svou délkou přesahovala na každé straně asi o dva centimetry celkovou šířku žeber. Dvě takovéto dřevěné lišty se pak přiložily z každé strany žeber a pevně se svázaly koženým řemínkem, který se zároveň mezi jednotlivými žebry propletl. Pro vaši lepší představu - výsledkem byl jakýsi miniaturní žebříček z žeber, na který se nasedlo a sjíždělo se ze svahu. Dnešní sáně nám tak můžou závidět hlavně pro svou rychlost.

http://bestpage.cz/oddelovace/G090209.gif

http://bestpage.cz/oddelovace/G090209.gif

Sáně dnešní doby

Dřevěné sáňky či rohačky, plastové boby, pekáče či talíře, kluzáky a lžíce. To jsou dnešní pomůcky na sáňkování či bobování. Stačí si vybrat! Nezapomeneme ani na přilbu pro bezpečnost! v nejhorším případě se dají použít i obyčejné pevné igelitové pytle či nafouklá velká guma. I tak budeme mít zimní radovánky rádi jako naši předkové na historických saních .
http://bestpage.cz/oddelovace/G090209.gif

http://bestpage.cz/oddelovace/G090209.gif

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vikarodimkinaSiz vikarodimkinaSiz | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 6:31 | Reagovat

Here, the girls undress and show themselves completely free of charge, you want to pay you want to pay
http://sexweb.ale12.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama