Tradice na Štěpána

14. září 2012 v 10:30 | Pájinka |  ♥♥♥Tradice a zvyky♥♥♥

Tradice na Štěpána

Na Štěpána bylo mnohem veseleji. Chodilo se po sousedech a navštěvovali se známí. Koledovalo se, hlavně děti po svých kmotrech, a také se toho hojně využívalo. K nejznámější koledě patří tato:
Koleda, koleda Štěpáne!
Co to neseš ve džbáně?
Nesu, nesu koledu,
upad jsem s ní na ledu,
psi se na mě sběhli,
koledu mi snědli.
Co mám smutný dělati?
Musím jinou žebrati.
Koledu mi dejte,
jen se mi nesmějte!
Koledu mi dali,
přece se mi smáli.
Čeledínům končila smlouva, odcházeli ze služby a na cestu ještě dostávali výslužku. Ti kdo se dohodli na nové smlouvě, pravidelně v tuto dobu dostávali od hospodářů týdenní dovolenou. Mladí chlapci zase odcházeli s výslužkou ke svým dědečkům, aby se jim nabídli symbolicky do služby.

Na Moravě se Štěpán slavil jako den svobody mužů podle zásady "Na Štěpána každý sobě za pána". Už od rána byli muži středem pozornosti. Děvčata je přicházela oholit a vyleštit jim boty, holilo se třískou, leštilo kolomazí, a když napadl sníh, došlo i na mytí sněhem. Každý muž se ten den musel objevit v hospodě, i kdyby se v ní za celý minulý rok neukázal. Když se pak všichni vraceli notně rozjaření domů, manželky se na ně ani příliš nezlobily. Svoboda mužů končila až 31. prosince.
Často však také končila i skutečná svoboda mládenců, neboť nyní již opět z kazatelen zaznívala jména těch, kdo chtěli vstoupit do svazku manželského. Leden a únor se pak vyznačovaly nejvyššími počty svateb ze všech měsíců.
Jeho jmenovec Štěpán I. Uherský je národním patronem Uher, místně uctíván jako patron koní a vinné révy. Proto se v kostelech v tento den světí oves, ale také vinné réva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama