Říjen 2012

Léto

17. října 2012 v 9:42 | Pájinka |  ***Léto***

LétoLéto je jedno z ročních období. V různých oborech je ale definováno různě. Astronomické léto začíná letním slunovratem a končí podzimní rovnodenností. Vegetační léto v mírném pásu se vyznačuje průměrnými teplotami nad 15 °C. Z ekologického hlediska je léto v českých přírodních podmínkách pouze jedno ze šesti různých ročních období.


Časové vymezení

V meteorologii je za léto označováno období měsíců června, července a srpna na severní polokouli a měsíců prosince, ledna a února na jižní polokouli. V některých zemích (na severní polokouli) připadá první letní den na období okolo 1. června, či 21. června (záleží na tom, jestli se bere meteorologický, či astronomický začátek). Na léto je často nahlíženo jako na období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá velmi dlouho.
Astronomické léto

Astronomické léto na severní polokouli nastává s červnovým slunovratem, tedy v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejseverněji. Obvykle se Slunce do těchto míst dostane okolo 21. června. Na jižní polokouli nastává v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejjižněji, což se obvykle stává okolo 21. prosince.
Astronomické léto končí podzimní rovnodenností, tedy v okamžiku, kdy po létě Slunce přechází přes rovník (ocitne se na rovníku v nadhlavníku).
Během astronomického léta se zkracují dny a prodlužují noci.
Protože Země obíhá kolem Slunce po mírně eliptické dráze, je léto na severní polokouli asi o pět dní delší než na jižní. To zároveň znamená, že zima na jižní polokouli je asi o pět dní delší než léto. Dá se z toho i odvodit, že Slunce je blíže k Zemi, když je léto na jižní polokouli. Toto ale není důsledek střídání ročních období, jen tomu tak zrovna v naší epoše je. Jak se stáčí přísluní dráhy Země, mění se i den, kdy je Slunce nejblíže, a zároveň délka jednotlivých ročních období.ZajímavostiNa severním pólu v tomto období slunce nezapadne za obzor po celý den, naopak na jižním pólu je v tutéž dobu stálá noc, protože na jižní polokouli je zima.
V mnoha zemích jsou po značnou část léta školní prázdniny. To je dáno historicky tím, že děti dříve musely pomáhat se sklizní obilí, a tedy nemohly v tomto období chodit do školy.Léto pro mnohé nejočekávanější období roku začíná

Astronomické léto začíná vstupem Slunce do souhvězdí Raka . Letos to bude v úterý 21.června v 19:16 středoevropského letního času. Tento okamžik nazýváme letním slunovratem. Astronomické léto končí 23.září dnem podzimní rovnodennosti.
Léto představovalo pro obyvatele mírného pásma většinou období hojnosti, ale také přípravou na časy horší. Dozrávání prvního ovoce, zeleniny, nasledované nejdůležitější zemědělskou etapou - žněmi, od jejichž výsledků především záleželo, zda bude, co jíst v zimním období.
V letních měsících, i když den se zprvu pozvolna krátí, teploty dosahují maxima a nejen proto je léto časem prázdnin, koupání a dovolených.
Vždy však tomu tak nebylo. Dříve byli prázdniny v září a říjnu. Až nařízením Josefa II. byly hlavní prázdniny přesunuty na červenec a srpen. Ale ani tyto dva měsíce nejsou v Evropě pravidlem. Například v Německu prázdniny začátek prázdnin je pro každou spolkovou zemi různý. Prázdniny tam začínají v rozmezí od 25.června do 20.července. Je to hlavně kvůli plynulým odjezdům kolon automobilů směřujících na jih k moři, aby se netvořily tak obrovské zácpy na komunikacích.
Každý tráví letní dovolenou jinak. Zatím, co jeden si jí nedokáže představit bez pobytu u moře, či přehrady, jiný je posedlý sběrem a zavařováním produktů léta a další využije
dovolenou a finance ke zvelebení svého obydlí. Ať již patříte k té či oné skupině nechť se Vám léto vydaří a se slovy klasika "léto budiž pochváleno"!
Ondřej Havel

16. října 2012 v 18:13 | Pájinka |  Jirka Hložánek > ulice

Ondřej HavelOndřej Havel


Povolání:
Národnost:
Věk:
18
Narození:
27.9. 1994


Ondra Havel: Nechci být pro lidi jen „ten z Ulice“

16. října 2012 v 18:07 | Pájinka |  Jirka Hložánek > ulice

Ondra Havel: Nechci být pro lidi jen "ten z Ulice"

Ondra Havel: Nechci být pro lidi jen „ten z Ulice“
S mladým hercem Ondrou Havlem jsme se sešli v malé restauraci v centru Prahy. Při příjemném posezení jsme si povídali nejen o seriálu Ulice, ve kterém ztvárňuje roli vzpurného studenta gymnázia, ale také o jeho studiu, divadelních aktivitách, obdivovatelkách a dalších zajímavostech.

Když jsme si domlouvali schůzku, říkal jste, že máte do odpoledních hodin školu. Zeptám se tedy, co studujete?
Studuji Gymnázium Postupická u nás na Spořilově. Jsem ve "druháku", školu mívám většinou do tří čtyř hodin odpoledne, takže to zabírá dost času.

Proč jste se rozhodl zrovna pro gymnázium?
Stejně jako teď jsem nevěděl, na který obor mám jít, kam konkrétně směřovat. Po gymplu se přeci jen mohu rozhodnout pro další studium.

Takže vůbec nemáte představu, čím byste se chtěl živit?
Nějakou představu přeci jen mám. Chtěl bych zkusit činoherní herectví na DAMU. Jenže vůbec nevím, zda se tam dostanu. Po absolvování gymnázia budu mít alespoň všeobecný přehled, takže budu moct jít v případě neúspěchu někam jinam.

A máte kromě DAMU nějakou alternativu?
Mimo herectví mě baví hudba, tanec. Doufám, že mi to vyjde a budu moci v divadle pokračovat dál.

Přejděme k vaší herecké praxi. Minulý týden jste vystupoval s muzikálem Děti ráje na Slovensku. Jaké bylo slovenské publikum? Jak na představení diváci reagovali?
Bylo to fantastické, vůbec jsem to nečekal. Sice tam nemám roli, jsem totiž členem company, přesto jsem se bál, jak budou tamější diváci reagovat. Slovenské publikum dává více najevo, když se jim něco líbí. Měli jsme vyprodanou halu téměř na všechna představení. Byl to neskutečný zážitek. Hned bych se tam vrátil.

A jak se vám toto hudebně-divadelní dílo líbí?
Mám ho velmi rád. Stojí na písničkách, které všichni znají, tudíž si to lidé užívají. Tancování tam mě moc baví. Máme tam dost tanečních výstupů, takže to bylo dost náročné, jelikož jsem dřív moc netancoval. Musel jsem tedy na sobě makat.
V muzikálu Děti ráje je členem company

Chodil jste do tanečního kroužku, nebo jaký vztah máte k této disciplíně?
Taneční kroužky jsem nenavštěvoval. Teď jsem ale začal s break dance. Už jsem tam chodil dříve, ale ne pravidelně. Chtěl bych to někam dotáhnout. Rád bych někdy zkusil třeba jazz nebo nějakou jinou klasiku. Ale to jenom tak pro zábavu...

Účinkujete také v Národním a Stavovském divadle...
V Národním divadle jsem hrál dětské role. Teď, když mi je 17 let, to na dětské role není. Přesto hraji ještě ve Stavovském divadle v inscenaci Sněhová královna. Zrovna minulý pátek jsme měli "oprašovačku" a představení už v nové sezóně. Na Nové scéně někdy vystupuji se sborem.

To musí být pro takhle mladého člověka jistě čest.
Určitě. Hlavně hrát po boku známých herců. Poznal jsem tam tedy i mnoho lidí osobněji. I díky tomu vím, že v tomto oboru bych rád pokračoval.

Na svůj věk jste ztvárnil mnoho divadelních rolí. Nicméně do povědomí diváků jste se dostal především díky seriálu Ulice...
Ulice byla takový zlom. Momentálně jsem pro diváky "ten z Ulice". Ač to mám moc rád, nechci se zaškatulkovat jen do jednoho seriálu. Nedávno jsem natočil jeden film, který to snad trošku změní. Nicméně Ulice mě asi zviditelnila nejvíc.
V seriálu Ulice ztvárňuje frajírka Jirku Hložánka

Prozradíte nám něco o tom novém filmu?
Jmenuje se Vendeta, jedná se o akční thriller. Hlavní role tam ztvárňují Ondřej Vetchý a Oldřich Kaiser. Premiéru bude mít v listopadu. Já tam mám také velkou roli, což je pro mě premiéra. Sice se toho trošku bojím, ale zároveň jsem zvědavý, jak to dopadne, a těším se, až to uvidím.

Jak jste se k této roli dostal?
Normálně přes casting, který měl, myslím, tři kola.

Jak vůbec prožíváte takové konkurzy? Máte trému, nebo si to naopak užíváte?
Stejně jako před představením i před konkurzem vždy trému mám, ale to je, myslím, normální. Takže se dá říct, že jsem trémista.

Seriál vám přinesl hned několik obdivovatelek. Co vůbec vaše fanynky? Pronásledují vás?
Takhle to rozhodně není (smích). Když jsem viděl film o Justinovi Bieborovi, kde byly záběry Bieberovské pandemie, tak myslím, že toto u nás nemá snad nikdo. Možná tak Vojta Dyk (smích). Když mi někdo napíše nebo pozná, je to milé a jsem za to rád.

Zmiňoval jste Justina Biebera. Slyšela jsem o vás, že jste takový český Justin Bieber, alespoň co se vzhledu týče. Co na to říkáte?
Říká mi to víc lidí. Já proti tomu nic nemám, je to jejich názor. Já toho kluka obdivuju. Už proto, že jsem viděl ten film, můžu říct, že je neskutečné, co on umí. Je to pro mě velký frajer.

Takže je to pro vás spíše příjemné?
To zas říct nemůžu. Neřekl bych totiž, že v mé věkové kategorii je zrovna Bieber oblíbený. Je to pro ně spíš taková holka. Přijde mi, že nedokážou ocenit to, co on dokázal. Já, když jsem viděl film o něm, koukal jsem s otevřenou pusou, protože ten kluk od čtyř let hraje parádně na bicí a na kytaru... Domnívám se, že plno lidí, co ho pomlouvá, by toto nedokázalo. Ale zase, že bych byl vyloženě šťastný, když mě s ním někdo srovnává, tak to zase ne. Pokud bych se dál věnoval hudbě, chtěl bych být sám za sebe, ne za Justina.

V jednom rozhovoru jste říkal, že byste se rád podíval na Madagaskar. Proč zrovna tam?
To vůbec nevím, kde jste to našla (smích). Mám moc rád film Madagaskar. Ten ostrov mi přijde zajímavý, exotický. Chtěl bych se někdy podívat, jak to tam vypadá. Ale zase takových míst je víc, takže to zase není takové moje speciální přání.

A teď máte v plánu vycestovat?
Asi ne. Přemýšlím, že bych jel na rok do Ameriky. Ale mám tady školu, Ulici, což bych musel přerušit. A když bych se vrátil, rád bych navázal na to, kde jsem skončil. To nevím, jestli by šlo. Rád bych tam ale někdy v budoucnu odjel a byl tam delší dobu. Momentálně se věnuju škole a především tomu, co mě baví, takže divadlu, zpěvu a tanci.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: archiv Ondry Havla

zdroj: http://www.magazinprakultura.cz/herec Ondra Havel

16. října 2012 v 18:05 | Pájinka |  Jirka Hložánek > ulice

Představujeme tvář PraKultury: herec Ondra Havel

Představujeme tvář PraKultury: herec Ondra Havel

Novou tváří kulturního Magazínu PraKultura je mladý herec Ondřej Havel. Do povědomí veřejnosti se dostal zejména díky seriálu Ulice, který vysílá televize Nova. Vystupování v seriálu může Ondra považovat za svůj největší úspěch, neboť si jako rebel Jirka Hložánek jistě získal několik dívčích srdcí.

Ondra se narodil 27. 9. 1994 v Praze. Mezi jeho silné stránky patří herectví, zpěv a tanec, které vyžadují opravdový talent, a ten může Ondra rozdávat. V současné době studuje na gymnáziu. Po jeho absolvování by rád pokračoval ve studiu herectví na DAMU. O prázdninách se Ondra pravidelně účastní Letní herecké školy. Aktivně se věnuje také sportu. Sedm let hrál závodně fotbal, několik let tenis, ale baví ho i snowboard, lyže, kolo a golf.

Herecké a pěvecké zkušenosti sbírá již od pěti let, kdy začal navštěvovat pěvecko-dramatický soubor Vltavín. Vystupoval také spolu se zpěvačkou Martinou Černou v televizní show "Rozjezdy pro hvězdy'', kde zvítězili. Jejich pěvecká spolupráce trvá dodnes. V deseti letech byl přijat do Dětské opery Praha, v níž doposud zpívá. Díky této průpravě si zahrál již v Národním divadle v inscenacích Cyrano z Bergeracu, Otec doma a Lucerna či v GoJa Music Hall v muzikálu Bídníci, v němž ztvárnil roli Gavroche.

Ondra Havel jako Gavroche v muzikálu Bídníci

V současné době ho můžete vidět ve Stavovském divadle v inscenacích Richard III. (role prince Edwarda) a Sněhová královna (Káj). Účinkujte také v muzikálu Děti Ráje (taneční company). "Děti ráje mám velmi rád. Stojí na písničkách, které všichni znají, tudíž si to lidé užívají. Tancování tam mě moc baví. Máme tam dost tanečních výstupů, takže to bylo dost náročné, jelikož jsem dřív moc netancoval. Musel jsem tedy na sobě makat," říká v rozhovoru pro Magazín PraKultura mladý herec.

Ve filmu Vendeta získal velkou roli Tomáše

Vedle rolí divadelních si Ondřej už vyzkoušel také role filmové. Objevil se například v pohádkách Žabí princ a Kouzla králů či v koprodukčním snímku Oliver Twist. Zahrál si také ve studentském filmu FAMU - Bába, jenž v roce 2009 vyhrál 1. cenu v Cannes. Vystupuje také v seriálu Špačkovi v síti času a 4teens. V historickém velkofilmu Lidice si zahrál menší roli Toníka. Jeho zatím poslední filmovou rolí je Tomáš v thrilleru Vendeta, který nedávno odpremiérovala česká kina.

V poslední době se také poměrně často věnuje dabingu. Jeho hlas zní například ve snímcích Toy Story 3, Koralína a svět za tajemnými dveřmi či Streetdance.Ondra Havel - (Jirka Hložánek)

16. října 2012 v 18:03 | Pájinka |  Jirka Hložánek > ulice

Ondra Havel - (Jirka Hložánek)


Ondra Havel

Ondra, už jako malý kluk vystupoval spolu s Martinou Černou v televizní show '' Rozjezdy pro hvězdy '' , kde zvítězili.

Nyní se objevuje v různých filmech, seriálech, reklamách a pohádkách jako například Kouzla králů. Natočil reklamu pro Policii ČR.
Ondra se také objevuje v jednom z nejžádanějším a nejnavštěvovanějším muzíkálu Děti Ráje..:) V tomto muzikálu Ondra plní roli tanečníka Company..:) Muzikál stojí za to a všem ho vřele doporučuju..:)


Rekordy

16. října 2012 v 17:48 | Pájinka |  ♥♥♥Zajímavosti♥♥♥

Rekordy

Rekordy ve stylu Guinnesovy knihy rekordů. Zajímá vás, co je největší, nejmenší, kde bylo nejchladněji, kolik měří nejdelší vlasy na světě? Pak jste tu správně. Všechny rekordy jsou roztříděny do kategorií.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rekordy "Věci a objekty"

Nejmenší kniha na světě
Nejmenší kniha na světě má 24 stran a rozměry 2,4 mm x 2,9 mm. Najdete v ní obrázky a jejím autorem je Josua Reichert.
Rekordy
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rekordy "Sport"

Nejvíce vítězství ve Stanley Cupu
Nejprestižnější hokejovou klubovou trofej: Stanley Cup nejvíckrát vyhrál tým Montreal Canadiens. Jeho hokejisté ho nad hlavu zvedali celkem 24krát, a to v letech: 1916, 1924, 1930-31, 1944, 1946, 1953, 1956-60, 1965-6, 1968-9, 1971, 1973, 1976-9, 1986, 1993. Finále přitom hráli celkem 32krát.
Rekordy

Nejvíce účastí ve Wimbledonu
Tenisového turnaje ve Wimbledonu se nejvíckrát zúčastnil Brit Arthur William Charles ?Wentworth? Gore. Celkem zde hrál 35krát mezi léty 1888 až 1927. Při svém posledním turnaji mu bylo 41 let.
Rekordy
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rekordy "Zeměpis"

Nejvyšší hora
Nejvyšší hora světa je Mount Everest. Měří 8 848 metrů a zformovala se před 60 milióny let. Jméno nese po siru Georgi Everestovi.
Rekordy

Nejhlubší jezero na světě
Nejhlubší jezero na světě je Bajkal na Sibiři. Je hluboké 1 637 metrů. Také jde o jeden z nejstarších zdrojů sladké vody, protože bylo vytvořeno před 20 až 25 miliony let. V jezeru je pětina celosvětových zásob povrchové sladké vody. Jezero zabírá plochu 31 500 čtverečních kilometrů.
Rekordy

Nejsevernější místo na pevnině
Nejsevernějším místem na Zemi je Kaffeklubben Island (Ostrov kávového klubu), severně od Grónska. Od severního pólu je vzdálen cca 600 kilometrů.
Rekordy

Nejhlubší jeskyně na světě
Nejhlubší jeskyní na světě je Voronya v Abcházii (bývalá SSSR). Její hloubka je 2140 metrů.
Rekordy
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Rekordy "Počasí"


Největší teplotní rozdíl během jediného dne
Největší teplotní rozdíl během jednoho dne je 56 °C. Byl naměřen v noci z 23. na 24. února 1916 v Browningu (Montana, USA), kdy teplota klesla z +7 na -49 °C.
Rekordy

Nejsušší místo na světě
Mezi léty 1964 a 2001 spadlo na meteorologické stanici Quillagua v poušti Atacama ročně pohých 0,5 mm srážek, což představuje půl litru na metr čtvereční.
Rekordy

Největší povodeň
Zhruba před 18 tisíci lety došlo v pohoří Altaj k protržení jezera, které bylo zahrazeno ledovcem. Jezero, které povodeň vytvořila, bylo dlouhé 120 kilometrů a hluboké 760 metrů.
Rekordy
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rekordy "Lidé"

Největší dieta na světě
Jon Brower Minnoch vážil 635 kilogramů. Protože mu hrozilo riziko smrti, dokázal zhubnout na 216 kilogramů, což činí pokles váhy 419 kilogramů za 16 měsíců.
Rekordy

Nejdelší ženské vousy
Američanka Vivian Wheelerová utrpěla šok ze smrti své matky. Poté jí narostly vousy dlouhé 27,9 cm.
Rekordy

Nejužší ženský pas
Nejužší ženský pas má Cathie Jungová (38 cm). Již přes dvanáct let nosí každý den korset.
Rekordy

Nejpotetovanější muž na světě
Tetování na těle Toma Lepparda ze Skotska zabírají 99,9 %. Tetování nemá jen v uchu a mezi palci.
Rekordy
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rekordy "Budovy, Stavitelství"

Největší hřbitov na světě
"Oficiálním" největším hřbitovem na světě je Ohlsdorfský hřbitov v německém Hamburgu. Zabírá plochu přes 400 hektarů a je v provozu od roku 1877. Ke konci roku 1996 zde bylo pohřbeno 982 117 lidí a proběhlo zde 413 589 kremací.
Rekordy

Největší knihovna na světě
Největší knihovna na světě je Library of Congress (knihovna kongresu USA) ve Washingtonu. Náruživý čtenář v ní najde zhruba 119 000 000 knih. Poličky zabírají 853 kilometrů.
Rekordy

Největší neobydlený zámek na světě
Největším neobydleným zámkem na světě je Windsor ve Velké Británii.
Rekordy

Nejvyšší kostel na světě
Nejvyšší kostel na světě je Munster v německém Ulmu. Je vysoký 161,5 metru a jeho stavba byla dokončena v roce 1890.
Rekordy

Nejtěžší budova na světě
Nejtěžší budova na světě je rumunský Casa Poporului (Palác parlamentu) v Bukurešti. Na její stavbu bylo použito cca 1 milion metrů krychlových mramoru, 700 000 tun kovu a 900 000 metrů krychlových dřeva. Co se týká objemu materiálu, tak největší stavbou je Velká pyramida v Cholule (Mexiko), jež obsahuje 3,3 milionu kubických metrů staviva.
Rekordy

Největší budova
Za největší budovu na světě je považována továrna Boeing Everret Plant (stát Washington, USA), ve které Boeing montuje svá obří letadla. Zaujímá prostor 13,3 milionu kilometru čtverečních.
Rekordy

Největší kostel na světě
Největší kostel na světě je v Yamoussoukro (Pobřeží slonoviny). Byl dokončen v roce 1989, zaujímá 30 000 m3 a pojme 18 000 věřících.
Rekordy

Nejdelší stavba na světě
Nejdelší stavbou světa je Velká čínská zeď (délka 6352 kilometrů).
Rekordy

Nejdelší evropská stavba
Nejdelší stavbou v Evropě je komplex Prora na ostrově Rügen v Německu. Tento nacisty vybudovaný lázeňský komplex se táhne v délce 4,5 kilometrů a mělo v něm být ubytováno cca 20 tisíc rekreantů.
Rekordy

Nejvyšší česká stavba
Nejvyšším objektem v Česku je vysílač Liblice u Českého Brodu, jenž je vysoký 355 metrů.
Rekordy
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rekordy "Zvířata, rostliny"

Nejrychlejší suchozemský pták
Nejrychlejší suchozemský pták je pštros Struthio camelus, který dokáže i se svou váhou 136 kg běžet rychlostí 72 kilometrů v hodině.
Rekordy
Nejlepší želva potapěčka
V květnu 1987 vytvořila kožatka Dermochelys coriacea u Panenských ostrovů rekord, když se potopila do hloubky 1 200 m.
Rekordy
Nejtěžší zelí
Nejtěžší hlávku zelí vypěstoval v roce 1989 Bernard Lavery of Llanharry z Velké Británie. Obr vážil 56,24 kilogramu.
Rekordy
Nejhlubší kořeny
Nejhlubší kořeny byly změřeny u jednoho druhu fíkovníku v Jižní Africe. Sahají do hloubky 120 metrů pod zemí.
Rekordy
Nejrychleji rostoucí rostlina
Nejrychleji rostoucí rostlinou je bambus. Bylo naměřeno, že dokáže vyrůst 93 centimetrů za jediný den, což odpovídá rychlosti 0,00003 kilometrů za hodinu.
Rekordy
Největší ovocný sad
Největší ovocný sad se nachází v Brogdale ve Velké Británii. Je zde přes 4500 ovocných stromů, z toho asi 2300 jabloní a 400 hrušní.
Rekordy

Věděli jste, že......zajímavosti

16. října 2012 v 17:42 | Pájinka |  ♥♥♥Zajímavosti♥♥♥

Věděli jste, že...


Největší sbírka zajímavostí pro pobavení i poučení. Věděli jste, že...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajímavosti "Film, Oskar"

V roce 1998 se stal nejlepším neanglicky mluvícím filmem snímek Život je krásný. Po vyhlášení se Roberto Benigni dostavil na pódium svérázným způsobem, když začal přeskakovat sedadla v sále a přes ostatní celebrity lezl doslova hlava nehlava.
Zajímavosti
Nejúspěšnější herečkou v historii je Katherine Hepburnová, které se podařilo z 12 nominací získat hned čtyři Oscary, což je rekord. Ani pro jednu sošku si však na ceremoniál nepřišla a na pódiu se objevila pouze jednou, když předávala čestného Oscara Lawrenci Weingartenovi.
Zajímavosti
Jako ve špatném filmu si musel připadat Zbingniew Rybczynski, který získal v roce 1982 Oscara za nejlepší animovaný film, když jej odmítla zpět do sálu vpustit ochranka poté, co si šel ven zakouřit. Námitky "Ale já mám Oscara..." nepomohly a byl po potyčce dokonce odvezen na policejní stanici.
Zajímavosti
Při vyhlášení Oscara za nejlepší film roku 1934 vyskočil ze sedadla Franc Capra, ale musel si zase sednout, protože slova Willa Rogerse: "Vstaň a pojď sem, Franku!", nepatřila jemu, ale Franku Lloydovi za Kavalkádu. Capra si musel rok počkat na ocenění svého dalšího snímku Stalo se jedné noci.
Zajímavosti

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajímavosti "Vynálezy"

Ford vyrobil 15 700 003 automobilů modelu T, všechny měly černou barvu.
Zajímavosti
Elektrické křeslo vynalezl zubař.
Zajímavosti
Thomas Alva Edison je držitelem více jak 1300 patentů po celém světě.
Zajímavosti
40 % světového deního tisku se tiskne na papír z kanadských lesů.
Zajímavosti
První sklo bylo vyráběno před cca 3500 lety v Mezopotámii.
Zajímavosti
Lednička byla patentována 8. srpna 1899.
Zajímavosti
Vinylové LP (long-playing record) vymyslel Peter Carl Goldmark v roce 1948.
Zajímavosti
První pouliční telefonní automaty nebyly na mince, ale stál vedle nich "výběrčí", kterému se platilo. Automaty přijímající peníze se objevily v roce 1899.
Zajímavosti
Barbie a Ken jsou pojmenováni po dětech zakladatelů firmy Mattel.
Zajímavosti
Prvním nafilmovaným sportovním záznamem byl box. T. A. Edison záběry pořídil v roce 1894.
Zajímavosti
Jídlo v konzervách bylo poprvé vyráběno pro vojáky Britského námořnictva v roce 1813. První otvírák na konzervy však spatřil světlo světa až po roce 1870.
Zajímavosti
Colgate začal jako první prodávat zubní pastu v tubě. Dříve se prodávala ve sklenicích.
Zajímavosti
První CD začaly vyrábět japonské a holandské firmy v roce 1979.
Zajímavosti
Charles Ginsberg vymyslel v roce 1956 videokazetu.
Zajímavosti
První Tanky vyrobila Británie během 1. světové války. Název Tank byl použit, protože nic neznamená a Němci nemohli poznat, o jaký druh zbraně se jedná.
Zajímavosti
První ledový čaj se podával během světové výstavy v Saint Louis. Nikdo totiž v létě nechtěl pít horký anglický čaj.
Zajímavosti

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zajímavosti "Hudba"


Na konci písničky "A Day in the Life" je nahrán ultrazvukový pískot, neslyšitelný pro lidi, ale jen pro psy. Paul McCarthy ho tam nahrál pro svého psa.
Zajímavosti
Čen skupiny Beach Boys Brian Wilson strávil v posteli léta 1971 až 1974.
Zajímavosti
První písnička, která zazněla ve vesmíru je "Happy Birthday". Pouštěla ji posádka Apolla IV 8. března 1969.
Zajímavosti
Před tím, než se stala Mariah Carey zpěvačkou, pracovala jako hosteska v baru.
Zajímavosti
Sheryl Crow dělala předskokanku Michaelu Jacksonovi během 18ti měsíčního turné "Bad".
Zajímavosti
Aerosmith si na koncerty vozily motorové pily, aby mohli lépe demolovat zařízení hotelových pokojů. Také si nosili prodlužovačky, aby televizory při vyhození z okna hrály až do okamžiku dopadu.
Zajímavosti
Podnikavec z Havajských koncertů prodal tisíce falešných lístků na koncert Spice Girls, který se ovšem neměl nikdy uskutečnit.
Zajímavosti
"Kantáta na kávu" napsal Johann Sebastian Bach
Zajímavosti

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajímavosti "Rostliny"

Nejstarší kultivovanou zemědělskou plodinou je obilí (ječmen a pšenice). Pěstovat se začalo na Blízkém východě před 17 tisíci lety. Rýže se začala pěstovat poprvé v Thajsku před 12 tisíci lety. Nejmladší je slunečnice, kterou člověk začal kultivovat před 5 tisíci lety v Severní Americe.
Zajímavosti
V přirozeném lese ČR bylo 40 % buků, 18 % dubů, 16 % jedlí, 15 % smrků a 3 % borovic. Současný hospodářský les se skládá z 54 % ze smrku, 18 % borovic, 6 % buku, 6 % dubu a jedle jsou zastoupeny méně než jedním procentem.
Zajímavosti

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajímavosti "Ekologie"

Za první velkou ekologickou katastrofu způsobenou člověkem je považováno rozšiřování pouště v Mezopotámii za třetí Urské dynastie (2150 až 2000 PNL). Intenzivní zavlažování a nadměrný výpar vedly k zasolování půdy a odplavování úrodného humusu. Následkem bylo drastické snížení výnosů a zánik jedné z významných starověkých kultur.
Zajímavosti
V ČR bylo v roce 1989 do ovzduší vypuštěno 920 000 tun oxidů dusíku. V dalších letech tento stav začal klesat a v roce 1997 to bylo jen 423 000 tun. Emise oxidu siřičitého činily v roce 1989 cca 1 998 000 tun, v roce 1997 jen 701 000 tun.
Zajímavosti
Chráněná území pokrývají v ČR více než 15 % plochy území, což nás řadí na první místa v Evropě vedle Rakouska, Švýcarska a Velké Británie.
Zajímavosti
První přírodní rezervace byly na území ČR zřízeny v jižních Čechách na území šlechtických rodů Bukwoyů a Schwarzenberků již v první polovině 19. století a patřily k nejstarším v Evropě. Přírodní rezervace Žofínský prales a Hojná voda vznikly v roce 1838, Boubínský prales o dvacet let později v roce 1858.
Zajímavosti

Jak vzniklo slovo (etymologie)

16. října 2012 v 17:35 | Pájinka |  ♥♥♥Zajímavosti♥♥♥

Jak vzniklo slovo (etymologie)

Etymologie je nauka o vzniku a původu slov. Pokud jste si však někdy listovali v etymologickém slovníku, víte, že je to docela "suchárna". Zamysleli jste se však někdy nad tím, jak vzniklo třeba klasické vyjádření, že je něco "OK"? Pojďte si přečíst o vývoji a vzniku některých zajímavých slov a slovních spojeních.Bleší trh
Bleší trhy v současnosti prodávají většinou drobné a sběratelské předměty, v minulosti to byly klasické trhy druhé kategorie, které byly často špinavé a vyskytovaly se zde blechy. Výraz byl poprvé použit ve francouzštině "marché aux puces". Možným vysvětlením je i to, že tyto trhy se často přemísťovali z místa na místo jako blechy.

Francouzský polibek "francouzák"
Slovo se poprvé objevuje ve dvacátých letech dvacátého století. Rozšířilo se zejména v anglicky mluvících zemích, které považovaly Francouze za sexuálně liberální až promiskuitní. Slovo "francouzský" se objevuje u více sousloví se sexuální tématikou.

Gay
Hovorové označení homosexuálů bylo hojně užíváno v hnutí za zrovnoprávnění v šedesátých letech minulého století. Tehdy se vykládalo jako zkratka "Good As You", které znamená "Dobrý jako ty". Ve skutečnosti je jeho význam mnohem starší a objevuje se již před rokem 1920. Pochází pravděpodobně ze slova "geycat" nebo "gaycat", což byli mladí trampové, kteří se vyskytovali ve společnosti starších trampů a zálesáků, mezi nimiž byli častější homosexuální vztahy.

Golf
Nesprávná etymologie tohoto populárního sportu uvádí, že jde o akronym "Gentlemen Only, Ladies Forbidden", která znamená "Pouze pro pány, dámám zakázáno".
Martini
Oblíbený alkoholický nápoj, který je směsí ginu a vermutu. Jeho jméno pochází od italských vinařů Martiniho a Rossiho, kteří vyráběli kvalitní vermut. Nápoj se objevuje od devadesátých let 19. století.

Mayday
Známý výraz námořníků a pilotů, kteří se dostaly do problémů. Jde o fonetický přepis francouzského slova "m'aider", které znamená "pomoz mi". Roku 1927 bylo zakotveno ve radiotelegrafické smlouvě International Radio Telegraph Convention.

Molotovův koktejl
Molotovův koktejl je označení podomácku vyrobené výbušniny (třeba benzín v láhvi). Jméno nese po sovětském ministru zahraničí Vjačeslavu Michajloviči Molotovovi, který byl ve vládě v letech 1939-49. Molotovovy koktejly byly použity Finy po napadení Němci a právě Molotovovi bylo napadení Finska dáváno za vinu, neboť podepsal s Německem pakt o neútočení. I když název pochází z Finska, zápalné láhve se používaly již během španělské občanské války.

Murphyho zákon
Základní Murphyho zákon zní: "Může-li se něco pokazit, pokazí se to." Tento výrok je připisován vojenskému inženýrovi Edu Murphymu, který ji měl pronést v roce 1949, poté, co špatně připevnil jakousi součástku. Bylo ovšem zjištěno, že tato věta byla vyřčena již předtím, ale spojována je dodnes právě se jménem Eda Murphyho. Pokud se chcete dozvědět další Murpyho zákony, podívejte se na tuto stránku.

OK (Okey)
Etymologie této používané fráze je opravdová záhada. Existuje hned několik vysvětlení, ale my zde uvedeme jen to nejpravděpodobnější a nejvíce přijímané. Jako první tuto frázi používal ve své kampani politik Andrew Jackson v roce 1828, který byl proslulý katastrofálním hláskováním slov a OK používal pro frází "all correct", tj. "vše v pořádku".

Paparazzi
Paparazzi jsou otravní fotografové pronásledující filmové hvězdy na každém kroku. Jméno pochází z italštiny, Paparazzo je postava z Feliniho filmu La Dolce Vita.

Peloton
Výraz peloton je známý z cyklistiky, kde označuje hlavní skupinu závodníků. Pochází z francouzštiny, kde znamená "malý míč" nebo "skupinu vojáků".

Poker
Význam této karetní hry není zcela přesně znám. Pochází nejspíš z němčiny a slova "pochen", což znamená podvádět nebo blafovat. Také zde existuje hra podobná pokru zvaná "Poch".

Piknik
Výraz je složen z francouzských slov pique-nique. Pique znamená ležerní styl jídla, který na pikniku praktikujeme. Nique je koncovka, která nemá vlastní význam a byla přidána jen pro lepší slovní rytmus.

Slova před smrtí

16. října 2012 v 17:33 | Pájinka |  ♥♥♥Zajímavosti♥♥♥

Slova před smrtí

Seznam nejčastějších slov před smrtí.Jééé, užovka!
Slova před smrtí
Klídek, chlapi, to je nulák.
Slova před smrtí
Zprava nic nejede...
Slova před smrtí
Necítíš plyn? Rozsviť.
Slova před smrtí
Dám si ještě talířek té skvělé houbovky.
Slova před smrtí
Tady je silný led, přejdeme na druhou stranu.
Slova před smrtí
Pusť mě k tomu, já tomu rozumím.
Slova před smrtí
Hoď mi sem to kladivo!
Slova před smrtí
Miláčku, nechceš řídit?
Slova před smrtí
Brzdy jsou opravené, jedu je vyzkoušet.

Slova před smrtí

Zmlátíme ho, vždyť je sám!
Slova před smrtí
Neboj se, není nabitá...
Slova před smrtí
Ty že děláš pro mafii? Tomu teda nevěřím.
Slova před smrtí
Teď mě vyfoť na skále.
Slova před smrtí
Klid trenére, v příštím kole ho knokautuju.
Slova před smrtí
Neboj, pojistky jsem vypínal.