Jak vznikla pověra pátek třináctého - vysvětlení

10. října 2012 v 9:56 | Pájinka |  ♥♥♥Pověry♥♥♥

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Pověra vznikla za dob raného křesťanství, podle prvních křesťanů byl právě v tento den ukřižován Ježíš, při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí, z nichž ten třináctý byl Jidáš, který Krista zradil.

jak-vznikla-povera-patek-trinacteho.jpg


Pátek třináctého - pověra

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie). V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena ta samá pověra o úterý třináctého.


Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Triskaidekaphobia

Psychiatrie má vlastní lékařský název pro fobii ze třináctky - triskaidekaphobia.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 poviedky-a-knihy poviedky-a-knihy | Web | 10. října 2012 v 10:18 | Reagovat

tiež som čítala, že táto poverá vznikla v piatok trinásteho, ked boli vyvraždení templári :) pre mňa je piatok trinásteho úplne normálny deň

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama