Pověry

10. října 2012 v 9:53 | Pájinka |  ♥♥♥Pověry♥♥♥
POVĚRY
Pověry, zvyky, nesmysly, víra, to vše a mnohem více je v dnešním světě promícháno dohromady. Kolik z toho je pravdivého a kolik je skutečně jen kupa výmyslů? Nelze asi s určitostí odpovědět, přesto alespoň něco málo...
Pověry jsou vlastně jakési náhražky. Něco nechápeme a chceme si to vysvětlit. Když štěstí či smůlu provází již podruhé či potřetí ten samý jev, řekneme si, že to na něm bude asi závislé. Pověry jsou spojené s jevy, které se odehrají v našem okolí(černá kočka nám přeběhne přes cestu, je zatmění slunce...), mohou se vztahovat k nějakému předmětu(desetník pro štěstí, šlapání na kulaté kanály...) či jsou to jen věty, pořekadla, které už mnoho lidí ani nemusí vnímat. Spousta z pověr časem vymizela(zatmění slunce už je příliš vědecky dokázané stejně jako komety na obloze už nebývají brány jako poslové špatných zpráv) a mnoho si jich každý člověk vytváří sám pro sebe(když se ráno nedotknu lampičky, budu mít smůlu, když se neotočím dokola před písemkou...). Lidé je berou jako pomocnou hůlku, která jim říká, jak se mají chovat, radí jim, jak udělat další krok. A to je v dnešní době skutečně velmi žádané. Kolikrát nám může pověra pomoci, stačí tvrdit, že nějaký lék účinkuje a i když v něm není žádná účinná látka, tak zapůsobí, protože tomu sami uvěříme. Psychická víra je skutečně velmi důležitá. A tak nelze říci, že pověry jsou nesmysly, dokud pomáhají, pak mají nějaký účel.


Pověry o štěstí
Co nám přinese štěstí? Desetník? Podkova? Plivání? Či házení mincí do kašny? Pro štěstí šlapeme na kanály a máme 7 hrnků ve skříni. Železo je ochrana proti čarodějnicím, vílám a zlým silám a proto je podkova zhotovená z tohoto kovu oným symbolem štěstí. Když ji necháte viset nad dveřmi, přinese to štěstí do domu. Nejlepší je mít oslí podkovu, která má v sobě 7 děr po hřebících. Najít podkovu je šťastné znamení. S desetníky je to něco jiného a samozřejmého. Desetníky jsou peníz, který může člověku velmi pomoci. Jsou sice samy od sebe bezcenné, ale měly by symbolizovat budoucí bohatství. V dnešní době, kdy nejmenší peníz je padesát haléřů, jsou skutečně jen symbolem a najít je na ulici se jen tak nepodaří. A pak plivání. Dle Římana Plinia způsobí plivnutí do dlaní zesílení a dodá takovou sílu, že zvládnete přemoci i ďábla. Plive se přes levé rameno, protože za ním prý stojí ďábel a výběrčí daní. Řekové a Římané plivali na nalezené peníze. Házení mincí do fontány či studny je ze starého zvyku házet do studny kameny a pak pozorovat, zda se objeví bubliny-to znamená, že se přání vyplní. Také se hází do fontán peníze, abychom se do dané země vrátili. Zaklepat něco na dřevo je ve vztahu ke Kristovu dřevěnému kříži. Keltové klepali na stromy, aby vyvolali jejich duchy, kteří je chránili. Také máme kominíky pro štěstí. Nosit věci omylem naruby také nosí štěstí. No a pak každý talisman, kterému přisoudíme danou sílu, nám přinese jistojistě štěstí.


Pověry o neštěstí
Černá kočka co nám přeběhne přes cestu je jisté znamení neštěstí. Sedívala totiž na rameni čarodějnicím a převtěloval se v ní prý satan. Černá je barvou zla, démonů, pekla a ďábla. Katolíci i černé kočky upalovali. Černý pavouk je předzvěstí smrti. Ale pozor, pavouček malý, kterého najdeme v oblečení či v bytě je symbolem zbohatnutí. V Rusku si nechávají zbohatlíci potírat slepičí krví od mága nová auta, aby jim nebyla ukradena a aby nehavarovali. Když se podíváte na oblohu a uvidíte kometu, zatmění slunce, novy...tak vám to jistojistě přinese neštěstí či prohru v bitvě. Nejvíce nešťastným číslem je číslo 13, zvláště pak pátek 13. A tak se studenti bojí v tento den písemek, lidé bouraček, hotely nemají někdy ani pokoje s číslem 13. Jak tento zvyk vznikl? U poslední večeře sedělo 13 osob a 13.Jidáš pak zradil Ježíše, kterého pak v pátek ukřižovali. Když rozbijete zrcadlo, znamená to pro vás 7 let neštěstí. V odrazu v zrcadle měla být podle pověr duše člověka, která se tak poškodí a 7 let je třeba k tomu, aby se znovu uzdravila. Zrcadlo je snad i nástroj věšteb a rozbilo se, aby v něm nebylo vidět strašlivou budoucnost. Když všechny kousky seberete a hodíte do tekoucí vody, pak máte jisto, že neštěstí se smyje.


Pověry o svatbě
Podmetení svobodné dívky i vdovy znamená, že se nevdá. Ve středověku se totiž říkalo, že čarodějky(ty byly proti manželství), na své setkání(sabaty) dopravovaly na košťatech. Když nevěsta hází za hlavu kytici, a chytne ji svobodná dívka, tak to znamená, že se brzy(do roka) vdá. Zlaté prstýnky jsou symbol věčného spojení manželů. Když je jeden z manželů ztratí, může to znamenat konec svazku či smrt jednoho z manželů. Jako uřknutí zase působí, když se nevěsta před svatbou podívá do zrcadla či když ji ženich před obřadem uvidí nastrojenou. Nejdříve se po nevěstě házely sladkosti jako symbol štěstí a plodnosti, ale pak se po ní začala házet rýže. Práh nového domu musí být překročen s nevěstou v náručí, aby byli ochráněni před zlými kouzly a aby nevěsta nezakopla, což je předzvěst špatných časů. Líbánky zavedl muž, který unesl dceru Atily Huna. Na útěku popíjeli nápoj z vína a medu a tak se líbánky často nazývají jako "medový měsíc"(honeymoon, lune de miel). Na novomanželské auto se má pověsit stará bota, která nosí štěstí.


Pověry o věštbách
Budoucnost můžete vyčíst z dlaně, čajových lístků na dně šálku, kávové sedliny, olova nalitého do vody, karet, pouštěných lodiček(délka života) či házených střevíců za hlavu(dívky co je hodí špičkou ven ze dveří se brzy vdají). Když do domu na Nový rok jako první přijde žena, je to neštěstí.


Pověry o zdraví a těle
Kýchání je vyhnání ďábla z těla, ale také zdroj infekčních onemocnění a tak se říká "zdravíčko" či "pozdrav pánbůh". Když začnete škytat, pak na vás určitě někdo myslí. Vyznavači voodoo dokáží člověka ovládat pomocí odstřižků nehtů, vlasů... Nápoje lásky jsou namíchané alespoň z něčeho drobného z toho druhého člověka. Když pohřbíte odstřižky nehtů nemocného člověka, tak se uzdraví. Bradavice se musí potřít fazolí a pak tuto fazoli hodit přes levé rameno. Operace by měla být vzdálená od úplňku měsíce


Horoskopy
Jsou to předzvěsti na základě postavení hvězd a planet. S vědeckým pokrokem je sice zjištěno, že například souhvězdí, které by mělo ovlivnit vaše životní osudy skutečně není souhvězdím, ale jen různě vzdálenými hvězdami, přesto si lidé i nadále čtou horoskopy a doufají, že se některé z těch dobrých věcí vyplní. Rok 2000 byl magickým a přelomovým datem a zároveň ránou pro mnohé věštby. Mnohem reálnější základ mají věštby na základě ruky, vnějších znaků...


Pověry slavných osobností
Napoleon se panicky bál černých koček, Luciano Pavarotti nosí pro štěstí pestrobarevnou šálu, návrhář Valentino do kolekce vždy zařadí oblečení z červené barvy, Nikola Tesla vždy před jídlem vypočetl objem jídla, Sokrates se obával uhranutí a Julius Caesar se nepustil do bitvy, pokud se mu předtím zdály zlé sny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama