O vánočním stromečku

13. prosince 2012 v 19:11 | Pájinka |  Vánoce

Tradice vánočního stromečku

Zdobení vánočního stromku není v našich zemích příliš starým zvykem, jak by se na první pohled zdálo. Rozšířilo se k nám z Německa, kde se v 17. a 18. století šířil od města k městu. Ve vánočním stromku je dobře čitelná symbolika života, ale také symbolika rajského stromu ozdobeného plody - proto je na stromek zavěšováno cukroví (dříve hlavně ovoce) a ozdoby. V Čechách se poprvé vánoční stromek rozsvítil v pražské vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha roku 1812. O třicet let později se v Praze stromky běžně prodávaly a lidé je nazývali Kristovým stromkem. Napřed se ujal v zámožných českých rodinách, na Moravě se začal objevovat až počátkem našeho století.
V minulém století a do poloviny našeho byla vánočním stromem hlavně jedle, v dnešní době je pro svou vzácnost nahrazena odolnějším smrkem a borovicí.
První veřejné vánoční stromy u nás byly:

V Brně roku 1924

V Brně se staví veřejný vánoční strom od roku 1924. Tato tradice vznikla na popud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který o vánočním čase našel v lese opuštěné děťátko (holčičku). Ze spisovatelovy iniciativy se od uvedeného roku pod vánočním stromem též umisťuje kasička, do které lidé přispívají na stavbu dětského domova pro opuštěné děti.

V Plzni roku 1925

Zvyk stavět rozsvícené vánoční stromky na veřejných prostranstvích se ujal po první světové válce. Na českém území se podle dochovaných zpráv poprvé postavil veřejný stromeček v Plzni roku 1925. Tato zvyklost se za první republiky rychle rozšířila po dalších českých i moravských městech a vesnicích, kde se vánoční stromy staví stále.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama