Březen 2013

Fotešky 10.3.2013

10. března 2013 v 16:24 | Pájinka |  BadísekMDŽ se slaví už 101 let.

8. března 2013 v 9:58 | Pájinka |  MDŽ

MDŽ se slaví už 101 let. Za minulého režimu získal negativní nálepku

8. března 2012 v 09:08
Cyklistika - ženy na kole, ateliérové foto kolem roku 1900 - Foto: Východočeské muzeum Pardubice
Cyklistika - ženy na kole, ateliérové foto kolem roku 1900Foto: Východočeské muzeum Pardubice
Mezinárodní den žen se slaví už 101 let. Svátek v minulém režimu získal negativní nálepku, spojenou s karafiáty a bonboniérami. I tak se dodnes slaví, a to nejen v Česku, ale na celém světě. Témata s ním spojená jsou aktuální i dnes.
"Snažíme se negativní nálepku odstranit. Tento svátek má mnohem delší tradici," připomněla předsedkyně České ženské lobby a ředitelka Fóra 50 procent Jana Smiggels Kavková. Svátek, který se slaví po celém světě, upozorňuje na přetrvávající nerovné postavení žen a mužů ve společnosti.
Odkazuje ke dvěma historickým událostem. Nejprve k protestům švadlen v New Yorku, které bojovaly za lepší podmínky a za volební právo. A poté k protestům žen v Petrohradě, které demonstrovaly proti válce a chudobě.

Téma postavení žen ve společnosti je ale aktuální i v dnešní době. "Nás jako Českou ženskou lobby nejvíce zaměstnává téma porodnictví. Snažíme se zajistit to, aby ženy, jako ve většině evropských zemích, měly možnost svobodné volby toho, jakou péči si zvolí v průběhu těhotenství, při porodu a v šestinedělí," upřesnila Smiggels Kavková.
Ženské organizace na dnešek chystají mnoho akcí po celé republice. Například Fórum 50 dopoledne pořádá běh kolem poslanecké sněmovny. V Brně se pak večer uskuteční představení Monology vagíny autorky Eve Enslerové.
Zdroj > http://www.rozhlas.cz/zpravy/historie/_zprava/1028978

MDŽ a jeho historie

8. března 2013 v 9:57 | Pájinka |  MDŽ

MDŽ a jeho historie

V současné době si pojem Mezinárodní den žen mnozí spojují s komunistickým režimem. Ale popravdě není tomu tak, historie tohoto dne patří do minulosti a s komunismem nemá pranicspolečného
V roce 1857 v USA v březnu stávkovaly ženy z textilek za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yourku v roce 1908. Ženy tehdy požadovaly zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.
Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. V té době to ještě nebyl mezinárodní svátek a slavil se jen v Americe.
O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky na demonstrace švadlen v USA.
Pevný den ale tehdy také stanoven nebyl.
V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Datum bylo stanoveno na 19. března a ženy podporovány i muži požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.
Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března různé akce proti válce.
V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a Prozatímní vláda schválila volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. Tím se MDŽ definitivně ustálil na 8. březnu.
OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení.
Dnes si tento den připomínají státy západní Evropy, USA, Austrálie, v Rusku je dokonce dnem volna. Oslavy MDŽ jsou spojeny zejména s konáním přednášek na téma postavení žen ve společnosti a v rozdílných kulturách.
V bývalém Československu tehdejší KSČ bohužel tento den využila k propagandě komunistického režimu. Rudé karafiáty a verše představitelek Svazu žen asi pamětníci jen tak nezapomenou. Nicméně MDŽ je skutečně mezinárodním dnem, uznávaným v různých částech světa a naše komunistická minulost mu jen dává ostudnou rudou kaňku.
Zdroj > http://www.aktivni.cz/clanek/zabava/mdz-a-jeho-historie

Historie MDŽ aneb kdy to všechno začalo

8. března 2013 v 9:55 | Pájinka |  MDŽ
Historie MDŽ

V březnu roku 1857 stávkovaly americké ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.

Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli.
O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA.

V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku.
Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.

Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března demonstrace proti válce. V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace se konala 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského.

V roce 1960 se v rámci oslav 50. výročí MDŽ setkalo na konferenci v Kodani 729 delegátek ze 73 zemí a přijaly deklaraci o podpoře politických, ekonomických a sociálních práv žen. OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády. 8. březen je každoročně výrazně připomínán v Evropské unii. Mimochodem, MDŽ připomíná třeba i Madelaine Albrihgtová ve svých pamětech. V několika posledních letech je MDŽ připomínáno ve světě heslem "Invest in Caring not Killing" (Investujte do pečování, ne do zabíjení).

Mezinárodní den žen býval v komunistickém Československu dnem plným pompézních oslav. Po roce 1989 byl naopak 8. březen vytěsněn z kalendářů i z obecného povědomí a nahrazen Dnem matek. Poslanci vrátili MDŽ zpět do hry na podzim roku 2003, kdy schválili novelu zákona o svátcích. Horní komora Parlamentu se však velkou většinou postavila proti. Poslanecká sněmovna ale v únoru 2004 veto Senátu přehlasovala a 8. březen tak byl zapsán do kalendáře jako významný den.

Proč si připomínáme MDŽ

Mezinárodní den žen je historicky velmi významný svátek připomínající úsilí žen za dosažení rovnoprávného postavení. V české společnosti stále přetrvávají nerovnosti v postavení žen a mužů. Týká se to zejména platové diskriminace, nižšího zastoupení žen v mocenských a rozhodovacích pozicích, nízké účastí otců na péči o děti a domácího násilí mezi partnery. MDŽ je dnem, kdy chceme na tuto diskriminaci poukázat, podobně, jak se tomu 8. března děje v ostatních zemích Evropské unie.

Takže dámy, ženy, dívky, slečny, matky…VŠE NEJ..!!


zdroj > http://www.projektintegrace.cz/index.php?strana=aktuality&id=16

Mezinárodní den žen

8. března 2013 v 9:53 | Pájinka |  MDŽ

Mezinárodní den ženMezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ), připadající každoročně na 8. března,[1] je původem socialistický svátek, jde však o mezinárodně uznávaný den stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.[2] Svátek žen byl poprvé slaven 28. února 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. Od roku 1911, kdy byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA, mezi jeho cíle patřilo volební právo žen, od roku 1975 pak je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
Demonstrace žen na konci zimy, tradičně o nedělích, se nejdříve konaly v USA na popud tamní Socialistické strany USA; velké shromáždění za volební právo žen se konalo 8. března 1908 v New Yorku. Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data.
Datum 8. března se ustálilo až po 1. světové válce, zejména pod vlivem velké demonstrace v Petrohradě roku 1917 těsně předcházející únorové revoluci,[2] která se konala poslední neděli v únoru dle juliánského kalendáře, což odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského. Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickou socialistickou obdobu Svátku matek.

Soubor:Frauentag 1914 Heraus mit dem Frauenwahlrecht.jpg

Ahojte lidišky ...kecíky

8. března 2013 v 9:48 | Pájinka |  moje kecíky > deníček
Fotka

ahojte lidičky, moc moc moc se Vám omlouvám, že jsem tu ted delší dobu nebyla .... Nešel nám počítač, takže sem byla odkázána jen na mobil a bylo také hodně práce :/ , takže sem byla ráda že jsem stíhala aspoň to....

Konečně k nám přišlo jaro, teď nám i chvilinku svítilo sluníčko, škoda jen že bude zase pěkně mrazivo, bylo slyšet již i ptáčkyTeď se již blogu budu plně opět věnovat, .... tak momentálně přeju krásný den žen